Stav BOZP stagnuje

Stav BOZP na Slovensku stagnuje

Stav bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP) a pracovných podmienok u slovenských zamestnávateľov a fyzických osôb, ktoré sú podnikateľmi, stagnuje.

„Táto situácia je odrazom súčasnej ekonomickej situácie, ale tiež nesprávnej organizácie práce zamestnávateľov a neplnenia povinností zo strany zamestnávateľov a zamestnancov,“ uvádza sa v stratégii BOZP na Slovensku do roku 2020, ktorú predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania.

Problémy so zabezpečením BOZP majú najmä malí zamestnávatelia.

Spolupráca vedenia, vedúcich zamestnancov a zamestnancov v oblasti BOZP je podľa ministerstva veľmi často nedostatočná a formálna. „Zamestnávatelia preferujú hospodárske a komerčné aktivity pred starostlivosťou o zamestnancov,“ tvrdí rezort práce.

Lepšia situácia je podľa ministerstva u veľkých zamestnávateľov, u ktorých pôsobia zástupcovia zamestnancov pre BOZP a bezpečnostno-technická služba, ktorá účinnejšie zabezpečuje plnenie úloh v oblasti BOZP. „Vo veľkých subjektoch je snaha systematicky zapájať zamestnancov do riešenia problematiky BOZP, najmä v súvislosti s posudzovaním rizík,“ uvádza sa v materiáli.

Naopak, u malých zamestnávateľov sú povinnosti vyplývajúce z právnych predpisov na zaistenie BOZP zabezpečované skôr formálne. „Zamestnávatelia kladú väčší až dominantný dôraz na zabezpečenie samotnej výrobnej činnosti a s tým súvisiace prežitie firiem,“ konštatuje ministerstvo.

Stres na pracovisku považuje za dosť bežný 44 % Slovákov

Počet pracovných úrazov je na Slovensku podľa rezortu práce a sociálnych vecí neustále vysoký. Vlani ich bolo takmer 78,8 tisíc, z toho smrteľných bolo 52 a s ťažkou ujmou na zdraví 166. „Preto je nevyhnutné aj v ďalších rokoch zo strany zamestnávateľov i celej spoločnosti dbať o zlepšovanie pracovných podmienok zamestnancov, najmä o dôslednejšie zabezpečovanie podmienok na zaistenie ochrany ich života a zdravia,“ dodáva ministerstvo práce a sociálnych vecí.

www.podnikam.webnoviny.sk
zdroj:www.vzdelavanie-ke.sk


Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Máte záujem? Neváhajte nás kontaktovať

Zavolajte phone0945 453 460 alebo mailpošlite správu